Remont i budowa

Najnowsze informacje na temat budowania domów, altanek, garaży i innych tego typu budynków.

Główna

Folia pod wełną mineralną – jaki rodzaj wybrać, aby był odpowiedni?

Folia pod wełną mineralną – jaki rodzaj wybrać, aby był odpowiedni?

Istnieje kilka zalet stosowania folii pod wełną mineralną. Przede wszystkim jest to zero-VOC, bezwonny i nietoksyczny. Ponadto jest elastyczna i możliwa do dostosowania na placu budowy. Jej opór cieplny pozostaje niezmieniony, nawet jeśli zostanie przycięta na budowie. Należy jednak pamiętać, że należy użyć produktu wysokiej jakości, który spełnia normy budynku.

Folia pod wełnę mineralną

Istnieje wiele różnych rodzajów wełny mineralnej. Niektóre są radełkowane, teksturowane, drukowane i reliefowane. Inne są naturalne i prostokątne, które idealnie nadają się na podłoża do wzrostu roślin. Tego typu materiały są zwykle zamknięte w stali nierdzewnej i mogą wytrzymać temperatury 800-1000 stopni Fahrenheita. Wełna mineralna jest wszechstronnym materiałem, który często jest kształtowany i przycinany na placu budowy, co czyni go idealnym wyborem dla wielu różnych projektów budowlanych.

Wełna mineralna jest doskonałym izolatorem i nadaje się do zastosowań w wysokich temperaturach. Jej gęstość wynosi 120-140 kg/m3, co czyni ją dobrym wyborem dla zastosowań wysokotemperaturowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że izolacja z wełny mineralnej nie jest tak trwała jak powłoki polimerowe. Typowa gęstość wynosi około 140 kg/m3.

Jest nietoksyczna

Pojawiają się pytania, czy materiał, którym pokryta jest powierzchnia domu, jest bezpieczny. Po pierwsze, czy rzeczywiście jest nietoksyczny? Unia Europejska ustanowiła rozporządzenie znane jako REACH, które dotyczy substancji chemicznych i ich stosowania. Celem tego rozporządzenia jest ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska. W tym celu producenci wełny mineralnej muszą zarejestrować swoje materiały na Forum Wymiany Informacji o Substancjach (SIEF).

Na szczęście niektóre firmy wyeliminowały to spoiwo. Wprawdzie wydzielają one zapach, ale nie są szkodliwe. EPS jest nietoksyczny, zero-VOC, stabilny i nie jest podatny na offgassing. Kiedyś był traktowany HBCD, ale nie jest to już konieczne. FR jest również wykonany z materiałów polimerowych. Jednak niektóre wersje EPS mają zapach off-gassing.

Jest zero-VOC

Folia pod wełną mineralną jest opcją zero-VOC, ponieważ jest wykonana z przetworzonego szkła. Materiał ten jest wykorzystywany do celów izolacyjnych. Zmniejsza on ilość formaldehydu emitowanego z budynku. Jego skład chemiczny składa się z mocznika, który reaguje z formaldehydem tworząc metylolomoczniki. Włączenie mocznika do spoiwa wełny mineralnej ma wiele zalet, m.in. niski koszt, zwiększoną siłę wiązania, zmniejszoną lepkość, a także właściwości niekurczliwe. Folia pod wełną mineralną jest również zero-VOC ze względu na brak lotnych związków organicznych w materiale.

Thermafiber, Inc, firma należąca do Owens Corning, produkuje izolacje z wełny mineralnej, które są odporne na ogień i temperatury powyżej 2000 stopni Fahrenheita. Produkty te są niepalne i odporne na pleśń. Thermafiber to marka nr 1 wśród komercyjnych wełen mineralnych. Jej skład chemiczny składa się w 70% z treści pochodzących z recyklingu i jest niepalny.

Jest bezzapachowa

Bezzapachowa, palna i ognioodporna właściwość wełny mineralnej jest głównym punktem sprzedaży. Chociaż zawiera niewielką ilość formaldehydu, materiał ten nie jest szkodliwy. Badania wykazały, że wełna mineralna produkuje niski poziom formaldehydu, który jest równoważny z poziomem tła formaldehydu w nowoczesnej architekturze. Ponadto, materiał może być poddany recyklingowi do 85%, co czyni go dobrym rozwiązaniem dla świadomych ekologicznie właścicieli domów.

Bezwonne, ognioodporne i wodoodporne właściwości wełny mineralnej mogą być wzmocnione przez dodanie aminocukrów, amoniaku i kwasu Lewisa. Amoniak jest również używany do utrzymania podstawowego pH spoiwa i zapobiegania wytrącaniu się oligomerów. Inne dodatki stosowane w procesie produkcyjnym to emulgator na bazie oleju i woda. Oba składniki pomagają poprawić przepływ i hydrofobowość wełny mineralnej.

Blokuje FR

Istnieje kilka różnych rodzajów izolacji ognioodpornych. Odmiany z podkładem foliowym są zwykle najczęściej stosowane. Są one zazwyczaj bezwonne, nietoksyczne i stabilne. Niektóre są traktowane heksabromocyklododekanem (HBCD), substancją chemiczną, która nie jest już używana. FR jest polimerem, a wersje pokryte folią blokują obecność środków zmniejszających palność. Wersje wspierane folią mogą mieć zapachy offgassing.

Niektóre produkty z wełny mineralnej są perforowane lub cięte na wymiar. Te bloki mogą być dostosowane do wymiarów Twojego budynku. Ale, nie należy się martwić o utratę jakiejkolwiek odporności termicznej, ponieważ bloki mogą być cięte i dostosowywane na miejscu. Należy tylko pamiętać, aby przy zakładaniu folii pod bloki z wełny mineralnej postępować zgodnie z instrukcją producenta. Produkty z wełny mineralnej z podkładem foliowym są doskonałym wyborem do izolacji przeciwpożarowej między piętrami, ponieważ można je łatwo przyciąć i pozostają płaskie po zainstalowaniu.

Jest to produkt 3 w 1

Trzy w jednym składają się z warstwy wełny mineralnej i folii, które są zarówno wysoce skuteczne, jak i trwałe. Wełna mineralna nadaje się do zastosowań wysokotemperaturowych, ale ma niższą trwałość niż powłoki polimerowe. W zależności od gęstości można ją stosować zarówno do sufitów, jak i ścian. Folia pod wełną mineralną to produkt 3 w 1, który jest również opłacalny. Folia jest najczęstszym rodzajem materiału podkładowego stosowanego w sufitach podwieszanych, ale jest mniej trwała niż powłoki polimerowe.

Produkt 3 w 1 jest również bardziej elastyczny niż włókno szklane, co jest dobrą rzeczą, ponieważ jest łatwiejszy do cięcia i mierzenia. Wypełnia również puste przestrzenie stadniny lepiej niż jakikolwiek inny rodzaj izolacji. Instalatorzy nie muszą się przekwalifikowywać na instalatorów wełny mineralnej i nie ma potrzeby szukania nowych dostawców lub podwykonawców. Produkt ten jest również znacznie łatwiejszy w montażu i wymaga mniejszej ilości materiałów.

Podobne tematy

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *