Remont i budowa

Najnowsze informacje na temat budowania domów, altanek, garaży i innych tego typu budynków.

Główna

Fotowoltaika a remont dachu hali – co trzeba wiedzieć o inwestycji?

Fotowoltaika a remont dachu hali – co trzeba wiedzieć o inwestycji?

Fotowoltaika a remont dachu hali – co warto wiedzieć na ten temat? Czy montaż paneli wymaga wykonania przeróbek dachu? A może to właśnie planowany remont zadaszenia stanie się pretekstem do położenia modułów? Sprawdzamy!

O fotowoltaice mówi się dziś wszędzie i dużo. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w panele, a argumentów przemawiających na korzyść rozwiązania jest sporo. To nie tylko realne oszczędności, ale budowanie pozytywnego wizerunku firmy i czynne włączenie się w działania proekologiczne. Inwestycję można zaplanować np. przy okazji remontu dachu hali produkcyjnej. Dlaczego to dobry moment i co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji? 

Czy położenie paneli wymaga remontu dachu?

Interesuje cię fotowoltaika, a remont dachu hali wydaje się niezbędny? Nie w każdym przypadku będzie konieczny, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę taką ewentualność. Dlaczego? Instalacja fotowoltaiczna często stanowi duże obciążenie dla dachu – jeden moduł może ważyć ponad 20 kg. Dodatkowo należy uwzględnić wagę pozostałych elementów, takich jak konstrukcja wspierająca, balasty dociążające czy okablowanie. Nacisk instalacji na dach może zatem wynosić nawet kilkadziesiąt kg/m². To dlatego planowanie inwestycji warto zacząć od audytu, który uwzględni także analizę stanu konstrukcji dachowej.

Trzeba pamiętać, że projekt instalacji musi zostać dostosowany do warunków panujących na danym terenie, a także do rodzaju i konstrukcji dachu. Większość z nich radzi sobie z obciążeniem, jakie stanowi zalegający śnieg, ale już niekoniecznie z ciężarem instalacji fotowoltaicznej. Dokonując analizy, specjaliści muszą wziąć pod uwagę ewentualne błędy powstałe podczas wykonywania lub łączenia elementów konstrukcyjnych poszycia, brak odpowiednich zabezpieczeń, błędy konserwacyjne, degradację spowodowaną działaniem czynników zewnętrznych. Dopiero przeprowadzone w tym zakresie badania  pozwolą ocenić, czy dach hali wymaga remontu.

Fotowoltaika a remont dachu hali

A gdyby tak odwrócić sytuację? Zastanawiasz się nad remontem dachu? Poszycie wymaga napraw, gruntownej konserwacji? To idealny moment, by połączyć ze sobą dwie inwestycje – w tym samym czasie dokonać niezbędnych prac naprawczych i położyć na dachu panele fotowoltaiczne. Dzięki temu rozwiązaniu możesz sporo zaoszczędzić, a jednocześnie liczyć na zyski z inwestycji. Oczywiście i w tym przypadku konieczna jest analiza wytrzymałości konstrukcji oraz zaprojektowania całego systemu montażowego paneli. 

Pamiętaj, aby na każdym etapie prac korzystać ze wsparcia specjalistów. Szukasz dodatkowych informacji? Zajrzyj na https://davinci.pl/fotowoltaika-dla-przemyslu/ i sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o inwestowaniu w fotowoltaikę. 

Alternatywne rozwiązania

Co jednak, jeśli koszt remontu okaże się zbyt duży? Zdarzają się sytuacje, gdy dach hali nie nadaje się do posadowienia instalacji fotowoltaicznej, a przedsiębiorcy zależy na inwestycji we własną przyzakładową elektrownię. Alternatywą jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Oczywiście warunkiem jest posiadanie przez przedsiębiorcę terenu, na którym mogą zostać posadowione moduły. W tym przypadku uwzględnia się ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, istnienie elementów krajobrazu, które mogłyby zakłócać odbiór energii słonecznej przez panele. Aby wybrać najlepszą opcję, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów w zakresie montażu paneli.

Fotowoltaika a remont dachu hali – dlaczego warto?

Przedsiębiorcy zdają się coraz bardziej doceniać korzyści związane z inwestowaniem w panele fotowoltaiczne. Szczególnie kusząca jest perspektywa znacznych oszczędności na rachunkach za prąd. To właśnie firmy mają największe zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego zależy im na redukowaniu kosztów funkcjonowania. Inwestycja w panele to również jeden z elementów filozofii zrównoważonego rozwoju. Działania na rzecz środowiska naturalnego są doceniane zarówno przez kontrahentów, jak i klientów. 

Montaż paneli fotowoltaicznych przedsiębiorca może zaplanować jako odrębną inwestycję, ale może uwzględnić go przy okazji przeprowadzania innych prac, np. remontu dachu, który wcześniej czy później będzie niezbędny. W każdym z tych przypadków konieczne jest przeprowadzenie przeglądu, wykonanie obliczeń i ocena stanu konstrukcji dachu. Czy i w jakim zakresie prace remontowe muszą zostać przeprowadzone, musi zostać oszacowane przez specjalistę.Podobne tematy

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *