Remont i budowa

Najnowsze informacje na temat budowania domów, altanek, garaży i innych tego typu budynków.

Główna

Jak przedłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej? Sprawdzone rady

Jak przedłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej? Sprawdzone rady

Odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, stanowią obecnie najlepszą alternatywę dla tych tradycyjnych. To recepta na stale rosnące rachunki za ogrzewanie, które w wielu domach i przedsiębiorstwach pochłaniają lwią część budżetu.  Najpierw warto jednak sprawdzić, jak przedłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu wahania cen energii elektrycznej czy koszty ogrzewania przez długie lata nie będą spędzać snu z powiek.

Jaka jest żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest żywotność instalacji fotowoltaicznej, musisz wziąć pod uwagę producenta paneli FV. Ci najbardziej renomowani udzielają nawet 25-letniej gwarancji na swoje produkty. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie należy wymienić całą instalację. Przez ćwierć wieku działa ona z pełną mocą, później ta wydajność może się nieco zmniejszyć (do około 80 %). Według ekspertów i zgodnie z historycznymi danymi dobrze konserwowane panele działają nawet 40 lat!

Jeśli masz zamiar korzystać z odnawialnych źródeł energii, warto myśleć perspektywicznie. Niższa cena instalacji nie zawsze oznacza oszczędności. Nowoczesne technologie oraz wydajne moduły mogą być eksploatowane przez długie lata. W tym celu najlepiej skontaktować się z przedstawicielem firmy dostarczającej rozwiązania fotowoltaiczne. Eksperci doradzą, jakie panele wybrać i co zrobić, by maksymalnie przedłużyć ich żywotność.

Jak przedłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Kwestia przedłużenia żywotności instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowana – wystarczy wyrobić w sobie kilka nawyków. Przede wszystkim należy skorzystać z usług sprawdzonej firmy, takiej jak Da Vinci Green Energy. Wiedza i doświadczenie specjalistów to klucz do udanej inwestycji.

Natomiast już po założeniu instalacji fotowoltaicznej warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • najważniejsze jest serwisowanie paneli PV – przegląd instalacji należy wykonywać przynajmniej co 5 lat (radzimy częściej);
  • panele fotowoltaiczne należy regularnie czyścić. Warto skorzystać przy tym z usług wyspecjalizowanej firmy;
  • monitorowanie stanu falownika, czyli urządzenia zmieniającego prąd stały w taki, który jest możliwy do wykorzystania w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie. Można to zrobić, sprawdzając liczniki lub korzystając z odpowiednich aplikacji.

Ważne, by przed montażem jeszcze raz sprawdzić, w jakim stanie są panele. Wadliwy element lub pęknięta powierzchnia skracają żywotność instalacji. Również ekstremalne warunki pogodowe mogą ją obniżać, chociaż w naszej strefie klimatycznej nie stanowi to tak dużego niebezpieczeństwa.

Panele fotowoltaiczne – to wpływa na uzysk energii

Odpowiednie obchodzenie się z instalacją fotowoltaiczną wpływa nie tylko na jej żywotność, ale również przekłada się na uzysk energii. Szczególne ważne jest usuwanie bieżących zanieczyszczeń i osadów. Ich gromadzenie się nie zawsze jest tak samo intensywne. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza na terenach wiejskich.

Na uzysk energii z fotowoltaiki pływa również położenie modułów. Idealnie, by były zwrócone na południe. Można również zainstalować je w kierunku południowo-wschodnim oraz południowo-zachodnim. Inne lokalizacje nie będą aż tak wydajne.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Zarówno fotowoltaika dla firm, jak i fotowoltaika dla domu pozwalają zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami prądu. Rok 2023 przyniósł ogromne podwyżki, które zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców mogą oznaczać spore kłopoty finansowe. 

Autorski wskaźnik Da Vinci Green Energy PVPI Business za styczeń 2023 wskazuje, że inwestycja w fotowoltaikę zwróci się już 2,4 roku! Aby uzyskać potrzebne środki, nie trzeba sięgać do własnej kieszeni – pomocne będą krajowe i regionalne programy, a także preferencyjne kredyty.

Osoby i firmy decydujące się na fotowoltaikę powinny zrobić wszystko, by służyła przez całe lata. Warto dowiedzieć się, jak przedłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej. Nie bez znaczenia jest również firma, która ją zakłada, dlatego najbardziej opłaca się współpraca z liderami branży!Podobne tematy

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *