Istnieje kilka różnych rodzajów izolacji. Materiały te mają różne wartości R. Luźne wypełnienie i celuloza są stosunkowo niedrogimi opcjami i są uważane za „zielone”, ponieważ są wykonane z papieru gazetowego pochodzącego z recyklingu. Z drugiej strony, izolacja z włókna szklanego zawiera 40-60 procent szkła pochodzącego z recyklingu. Wełna mineralna składa się w 75% z materiałów pochodzących z recyklingu. Kilka różnych rodzajów izolacji może być również stosowane do izolacji ścian z bloków betonowych. Sztywna płyta piankowa jest również popularnym wyborem i może być stosowana zarówno do zewnętrznych, jak i wewnętrznych ścian budynku.
Systemy linerów tkaninowych
Jeśli szukasz najbardziej efektywnego sposobu izolacji budynku od wewnątrz, rozważ system linerów tkaninowych. Jego wykładziny tkaninowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić poziom izolacji, który odpowiada specyfikacji projektowej budynku. Systemy te eliminują ryzyko nadmiernej kompresji lub pustych przestrzeni, a także izolują drugorzędne elementy konstrukcyjne od klimatyzowanego powietrza. Poniżej przedstawiono niektóre z głównych korzyści płynących z zastosowania systemów linerów tkaninowych do izolacji budynku od wewnątrz.
Systemy linerów tkaninowych są instalowane pod płatwiami dachowymi i wspierane przez metalowe opaski. System ten zapewnia również zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości. Pomiędzy płatwiami a systemem linerów instaluje się pierwszą warstwę izolacji z włókna szklanego, a następnie drugą warstwę izolacji prostopadłą do pierwszej. Na koniec na wierzchu montowany jest metalowy dach. Systemy linerów tkaninowych były sprawdzonym i opłacalnym rozwiązaniem do izolacji budynków.
Izolacja pianką płynną
Na rynku dostępne są dwa rodzaje pianki natryskowej. Pierwszy z nich to pianka poliuretanowa, która składa się z dwóch części – środka ogniotrwałego i żywicy poliolowej. Płyn rozszerza się po zmieszaniu z powietrzem, wypełniając szczeliny i formując się do powierzchni. Oba rodzaje pianki natryskowej są doskonałe do poprawy izolacji termicznej Twojego budynku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o każdym typie.
Otwarta odmiana ma mniejsze komórki niż pianka zamkniętokomórkowa i może być łatwo stosowana. Wadą pianki otwartokomórkowej jest jej ograniczona wartość R na cal. Jednak pianka otwartokomórkowa zapewnia doskonałą izolację termiczną. Jest mniej sztywna niż pianka zamkniętokomórkowa i musi być przycięta, aby dopasować się do wymiarów budynku. Nie ma jednak tej samej wagi i grubości, co pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach.
Izolacja z luźnym wypełnieniem
Przy instalacji izolacji budynku od wewnątrz, izolacja z luźnym wypełnieniem powinna być odpowiednio zmierzona pod kątem wartości R i gęstości. Ten rodzaj izolacji nie zmienia wagi ani gęstości, gdy jest puszysty, ale zmienia wartość R-value, gdy osiada pod belkami stropowymi. Należy zachować ostrożność przy obchodzeniu się z luźno wypełnioną izolacją, ponieważ pył z proszku może dostać się do skóry i płuc.
Aby zainstalować luźno wypełnioną celulozę, wynajmuje się maszynę dmuchawową, a włókno wdmuchuje się na strych lub do wnęki ściennej. Po wejściu do środka, włókno osiada wokół wszelkich przeszkód i przylega do materiałów ramowych. Korzystając z dmuchawy, właściciel domu może wykonać instalację w ciągu jednego weekendu. Luźno wypełniona celuloza jest odporna na szkodniki i owady, i często jest traktowana boranami, aby uczynić ją bardziej trwałą.
Ocieplenie pianką natryskową
Ogólnie, izolacja pianką natryskową jest używana do izolacji budynku od wewnątrz. Ma ona postać płynną i przylega do wewnętrznej strony ścian o konstrukcji drewnianej. Chociaż jest szczelna po stwardnieniu, brakuje jej elastyczności wymaganej we wszystkich typach budynków. Ponadto, izolacja z pianki natryskowej nie jest tak elastyczna jak inne rodzaje izolacji. To sprawia, że konieczne jest użycie wyszkolonych profesjonalistów podczas instalowania jej w budynkach.
Najczęstszym typem ściany w strukturze mieszkalnej jest ściana szkieletowa z drewna. Poszycie jest zazwyczaj warstwą kontrolującą wodę. Następnie nad warstwą kontrolującą wodę instaluje się okładzinę. Okładzina jest zwykle wyposażona w szczelinę powietrzną, która kontroluje ciśnienie hydrostatyczne. Izolację w tych przestrzeniach stanowi otwarta pianka natryskowa o niskiej gęstości lub zamknięta pianka natryskowa o wyższej gęstości. Te dwa rodzaje izolacji mogą być stosowane w połączeniu, w zależności od potrzeb budynku.
Budowa SIP
Proces ocieplania budynku od wewnątrz za pomocą SIPS polega na umieszczeniu warstwy pianki pomiędzy ścianami a wnętrzem konstrukcji. Większość paneli SIP wykorzystuje sztywną piankę polistyrenową (EPS), której współczynnik R wynosi około 3,6 na cal. Opcją jest również poliuretan, który jest mniej powszechny, ale bardziej wydajny. Sprasowana słoma jest również opcją, chociaż jest mniej izolacyjna niż pozostałe dwie.
Oszczędności kosztów z izolacji budynku od wewnątrz z konstrukcją SIPS zależą od wielkości budynku, jego projektu i lokalizacji. Jedno ze studiów przypadku opublikowane w magazynie Fine Homebuilding donosi, że dom o powierzchni 1000 stóp kwadratowych zbudowany w technologii SIP w Zachodniej Wirginii pozwolił właścicielom domu zaoszczędzić ponad 14 000 dolarów w ciągu dziesięciu lat. Ostatecznie oznacza to niższe rachunki za media dla właściciela i mniejszą konserwację budynku.
Wybór odpowiedniego rodzaju izolacji
Różne rodzaje izolacji mogą poprawić wydajność energetyczną i obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Można wybierać pomiędzy kocem z włókna szklanego, sztywną płytą i izolacją z wełny mineralnej, które wszystkie zapewniają inny rodzaj uszczelnienia powietrza. Każdy z tych produktów jest instalowany wewnątrz budynku, aby zapewnić przerwę termiczną i zapobiec przeciągom. Niektóre są lepsze do zastosowań poziomych, podczas gdy inne są bezużyteczne w ścianach pionowych. Przed zainstalowaniem izolacji w budynku, upewnij się, że badasz różne opcje.
Przed podjęciem decyzji o rodzaju izolacji dla Twojego budynku, musisz znać wartość R materiału, który zamierzasz użyć. Każdy materiał ma swoją własną wartość R, która jest wyrażona jako liczba na cal grubości. Im wyższa wartość R, tym bardziej wydajny będzie materiał, ale są minusy każdego typu. Na przykład włókno szklane ma niską wartość R na cal.
Podobne tematy