Remont i budowa

Najnowsze informacje na temat budowania domów, altanek, garaży i innych tego typu budynków.

Główna

Wymagania dotyczące przewodów NM w instalacji elektrycznej w domu

Wymagania dotyczące przewodów NM w instalacji elektrycznej w domu

Wszystkie nowe instalacje elektryczności i okablowania w domu wymagają pozwolenia elektrycznego. Nowe instalacje są często bardziej złożone i wymagają inspekcji lub pozwolenia. Najprostszą metodą prowadzenia przewodów elektrycznych jest użycie kabla NM. Jednak kabel NM nie przychodzi bez wymagań. Czytaj dalej, aby się o nich dowiedzieć. Będziesz również potrzebował pozwolenia elektrycznego przy dokonywaniu zmian w istniejącym okablowaniu. Pozwolenie elektryczne jest wymagane dla instalacji, których całkowite napięcie jest większe niż 30 amperów, jednofazowe.

Nie jest wymagane dla kabla NM

Kabel NM jest ogólnie akceptowany do stosowania w budynkach mieszkalnych, ale nie jest dozwolony do stosowania w budynkach, które mają więcej niż trzy piętra. Ponadto, kabel NM nie może być stosowany w kablach wejścia serwisowego, strefach niebezpiecznych lub innych rodzajach przestrzeni zamkniętych. Dlatego w tego typu budynkach należy w odpowiedni sposób zainstalować przewody i kable elektryczne. Kabel NM może być jednak zainstalowany na zewnątrz budynku. W takim przypadku musi być chroniony przed uszkodzeniami fizycznymi.

Kabel NM jest dostępny w odmianach dwu- lub trzyprzewodowych, z gołą miedzianą żyłą uziemiającą. Oznaczenie odnosi się do liczby izolowanych żył kabla. Zawiera również dodatkową żyłę uziemiającą z gołą miedzią. Ponadto, kabel jest wykonany z 65% miedzi, podczas gdy większość obwodów domowych używa 12 lub 14-gauge drutu z dwoma lub trzema przewodnikami.

Kabel NM jest zazwyczaj wiązką indywidualnych przewodników owiniętych w plastikową winylową powłokę zewnętrzną. Przenosi on przewody o przekroju 10, 12 lub 14-gabarytowym dla poszczególnych obwodów domowych. Kabel może być zainstalowany we wnękach ściennych lub pustkach powietrznych w ścianach z bloków murowanych, lub między odkrytymi kołkami lub legarami. Można je również wpuszczać w elementy konstrukcyjne.

Kable NM z mniejszymi przewodnikami muszą być instalowane przez wywiercone otwory w elementach konstrukcyjnych, a kable NM z większymi przewodnikami mogą być zszywane bezpośrednio do spodu elementów konstrukcyjnych w piwnicy. Niemniej jednak kable z mniejszymi żyłami muszą być instalowane przez otwory ze względu na ich zwiększoną ochronę fizyczną. Wymagania dotyczące ochrony kabli NM zostały przedstawione w rozdziale 300-4. Dokument ten zawiera również informacje o tym, jak chronić kable NM podczas ich instalacji w domu.

NM-B to inny rodzaj kabla elektrycznego, który jest dopuszczony do stosowania w budynkach mieszkalnych. Jest on najczęściej stosowany w wilgotnych i mokrych urządzeniach, takich jak oświetlenie, rozdzielnice i ściany pokryte płytkami. Ponieważ jego płaszcz zewnętrzny jest wytrzymały, nie wymaga specjalnej ochrony podczas instalacji kabla NM-B. Jest on również kompatybilny z przewodami UF-B, ale przewód UF-B jest droższy.

Przewód niemetaliczny jest najłatwiejszy w prowadzeniu

Przewód niemetaliczny jest najczęstszym rodzajem przewodu stosowanym w mieszkaniowych instalacjach elektrycznych. Służy do łączenia sprzętów i urządzeń w domu. Przewody miedziane, aby działały prawidłowo, muszą być szczelnie powiązane ze sobą. Istnieje kilka metod wiązania przewodów. Najczęstszym sposobem jest użycie kabla w powłoce niemetalicznej. Ten rodzaj kabla można znaleźć w różnych rozmiarach, od 6 AWG do 12 AWG. Kable niemetaliczne są dostępne w 15 i 20-amp rating.

Nowa konstrukcja wymaga, aby uruchomić wsparcie kabla co 4 1/2 stóp lub osiem cali. Musisz również uruchomić kabel w ciągu 12 cali od metalowych skrzynek. Metalowe płyty mogą również chronić kabel, jeśli biegnie w pobliżu legarów i stadnin. W przypadku kabla ukrytego należy zainstalować zaciski na skrzynkach z wbudowanymi lub metalowymi złączami kablowymi. Zapobiega to przypadkowemu przecięciu. Kable niemetaliczne są również tańsze od kabli metalowych.

Pozwolenia/inspekcje elektryczne są wymagane dla wszystkich nowych instalacji

Certyfikowany inspektor elektryczny musi sprawdzić zakończone prace przed wydaniem pozwolenia. Inspektor ten musi zostać powiadomiony co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem prac. Poprosi on o numer pozwolenia, nazwisko właściciela domu, adres projektu, rodzaj inspekcji, datę i szczegółowe wskazówki dotyczące miejsca pracy. Należy podać szczegółowy opis prac elektrycznych. Elektryk lub wykonawca elektryczny może pomóc w tej papierkowej robocie.

Pozwolenie jest konieczne dla każdej nowej instalacji. Pozwolenia te udzielają zgody na wykonanie określonej pracy. Każde pozwolenie jest numerowane i jest niezbędne do przeprowadzenia inspekcji. Pozwolenia elektryczne wydawane są przez Wydział Elektryczny Departamentu Budynków. Prace elektryczne muszą być wykonywane przez licencjonowanego wykonawcę elektrycznego. Wnioskodawca musi być właścicielem nieruchomości w momencie składania wniosku. Osoba ta musi osobiście wykonać pracę. Jeśli pozwolenie nie zostanie uzyskane przed rozpoczęciem prac, właściciel może być odpowiedzialny za naruszenia lub wezwanie. Ponadto właściciel nieruchomości może być odpowiedzialny za grzywnę.

Inspektor nie projektuje systemów elektrycznych, ale może doradzić w zakresie norm bezpieczeństwa i kodów krajowych. Możesz również zatrudnić elektryka lub wykonawcę, aby zaprojektował dla Ciebie system. Jeśli inspektor znajdzie problem z okablowaniem domu, powiadomi Cię o tym i przedstawi bezpłatną wycenę pracy. Podczas inspekcji inspektor może ponownie sprawdzić instalację w normalnych godzinach pracy.

Wymagania dotyczące kabla NM

Kabel NM jest najczęstszym rodzajem okablowania stosowanym w domach jednorodzinnych. Kabel NM składa się z dwóch warstw izolacji, które chronią poszczególne żyły oraz wiązkę. Dzięki temu zmniejsza się szansa na porażenie prądem. Jest on również wykonany z trwałego tworzywa sztucznego, które jest odporne na wilgoć i ma wysoką temperaturę topnienia. Sploty w kablu NM są wykonywane w puszkach przyłączeniowych, które są odporne na szkodniki i są łatwe do zainstalowania. Zawiera on również wszystkie przewody wymagane dla obwodu, w tym przewód uziemiający.

Kabel NM musi być chroniony zgodnie z sekcją 300.4. Obejmuje to ochronę kabli typu NM i NMC za pomocą przepustów. Przepusty te muszą pozostać na miejscu i być wymienione jako ochrona kabla. Wszelkie zgięcia muszą być wykonane starannie, aby chronić kabel. Wewnętrzna krawędź zagięcia powinna być co najmniej pięć razy większa od średnicy kabla. Kabel NM musi być chroniony przed uszkodzeniami fizycznymi w następujących sytuacjach:

Kabel NM jest kablem dwu- lub trzyżyłowym, który jest owinięty plastikową, winylową powłoką zewnętrzną. Kabel dwużyłowy posiada czarną żyłę gorącą i białą żyłę neutralną. Z kolei kabel trójżyłowy ma czerwony i czarny przewód gorący oraz biały przewód neutralny. W większości przypadków kable te będą zawierały przewód uziemiający, który jest goły.

Kabel NM może być instalowany w odkrytych lub zakrytych kanałach. Można go instalować w ścianach, na strychach, w piwnicach, garażach i garażach mieszkalnych. Ten rodzaj kabla jest również dopuszczony do stosowania w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i niektórych obiektach handlowych. Jest on również dopuszczalny do stosowania w bieżniach mieszkaniowych. Przed instalacją kabla niemetalicznego w domu należy zapoznać się z rozdziałem 336-6(c).

Kable NM z mniejszymi żyłami muszą być instalowane przez wywiercone otwory w elementach szkieletu. Te z większymi przewodnikami mogą być zszywane do spodu elementów szkieletu w piwnicy. W tych przypadkach mniejsze przewodniki będą wymagały otworów do instalacji, ponieważ zapewniają lepszą ochronę fizyczną. Można również sprawdzić Rozdział 300-4 w celu uzyskania szczegółowych wymagań dotyczących sposobu ochrony kabla.

Podobne tematy

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *