Jeśli rozważasz budowę betonowej ściany, ten przewodnik krok po kroku pomoże Ci zacząć. W pierwszej części artykułu dowiesz się o wykopaniu otworu na fundament i wlaniu do niego betonu. Następnie dowiesz się o wygładzaniu spoin między cegłami i uderzaniu w spoiny zaprawy. Po wylaniu betonu będziesz chciał wygładzić spoiny zaprawy i uderzyć w spoiny zaprawy bloków.
Wlewanie betonu do otworu
Pierwszym krokiem w wylewaniu betonu jest przygotowanie otworu. Jeśli beton jest suchy, może to doprowadzić do powstania kieszeni z pyłem i niemieszaną mieszanką. Może to spowodować, że beton będzie się kruszył lub pękał. Prawidłowym sposobem jest dobre wymieszanie betonu przed wylaniem go. Jeśli beton jest mokry, wymieszać go z wodą, aż jest to konsystencja chcesz. Wlać beton do otworu, aż będzie co najmniej dwie trzecie full.
Następnym krokiem w wylewaniu betonu jest poziom słupka. Można to zrobić przez znajomego trzymając post nadal podczas nalewania betonu. Idealnie, chcesz stos betonu około trzech cali nad poziomem gruntu. Ilość betonu potrzebne zależy od głębokości i szerokości otworu. Aby uniknąć nierównych postów, użyj odpowiedniego rodzaju betonu. Aby prawidłowo wymieszać beton, należy użyć maszyny do mieszania betonu. Wlewanie betonu do otworu, który jest zbyt duży, będzie wymagało dodania większej ilości betonu niż jest to konieczne.
Uderzanie połączeń zaprawy
Jeśli robisz ścianę z betonu, będziesz chciał wiedzieć, jak uderzyć połączenia zaprawy. W przeszłości murarze zazwyczaj używali worków z zaprawą, a następnie uderzali w spoiny za pomocą narzędzia. Rezultatem jest klasyczny profil wklęsły. Teraz jednak można użyć kielni do spoinowania. Pamiętaj, że chcesz, aby fuga była nieco mniejsza niż beton, ponieważ pozwoli to na odpływ wody.
Fugę w kształcie litery „V” nie trzeba uzbrajać w narzędzia, ponieważ nadmiar zaprawy, który tworzy się w spoinie, wysysa się naturalnie w miarę układania cegieł jedna nad drugą. Nie zapewnia też odpowiedniej ochrony przed penetracją wody. Jeśli fuga w kształcie litery „V” nie jest uzbrojona, może ulec przesyceniu i umożliwić przenikanie wody do wnętrza muru. W takich przypadkach spoiny uderzane najlepiej stosować na ścianach wewnętrznych.
Wygładzanie spoin między bloczkami
Najlepszą metodą wygładzania spoin między bloczkami przy wykonywaniu solidnej ściany z betonu jest użycie kielni. Pasta ta składa się z wapna, piasku i wody. Rozprowadza się ją po ścianie i pokrywa spoiny między bloczkami. Przy nakładaniu pargetu, grubość powinna być wystarczająca do ukrycia spoiny, ale nie za gruba, aby odkleić się od ściany. Przed ułożeniem należy poeksperymentować z ilością wody do nałożenia i grubością pasty.
Przy wygładzaniu spoiny między bloczkami podczas wykonywania ściany z betonu ważne jest, aby beton był mokry. Jeśli jest suchy, będzie wysysał wilgoć z nowej zaprawy. Wtedy nie będzie się ona prawidłowo utwardzać. Można tego uniknąć, dokładnie zwilżając murowane ściany przed nałożeniem nowej zaprawy. Wygładzenie spoiny między blokami nie jest trudne. Oto jak to zrobić.
Wykopanie otworu
Przed rozpoczęciem kopania koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby uniknąć popełnienia błędów podczas kopania stopy pod betonową ścianę. Po pierwsze, przygotować obszar poprzez usunięcie wszystkich roślin i innych przeszkód. Ponadto, należy pamiętać, aby wykopać co najmniej stopę szerszy niż formy ściany. To da Ci wystarczająco dużo miejsca do pracy i palić formy w miejscu. Po tym wszystkim, nie chcesz złamać nogę lub bok ściany podczas burzy!
Po drugie, przygotować narzędzia do kopania. Jeśli używasz młotowiertarki, upewnij się, że masz duże wiertło. Małe wiertła mogą powodować nierówne otwory i nie są tak skuteczne jak wiertarka młotkowa. Jeśli nie posiadasz młotowiertarki, możesz użyć innych narzędzi, aby stworzyć otwór o większej średnicy. W przypadku, gdy nie masz młotowiertarki, zawsze możesz kupić narzędzia, które są specjalnie zaprojektowane do cięcia betonu.
Wykończenie połączeń
Zależnie od wielkości projektu, wykończenie połączeń podczas wykonywania ściany z betonu może być konieczne. Właściwe wykończenie pomoże uniknąć łuszczenia się i pylenia. Przed położeniem betonu podłoże powinno być zwilżone. Powinno być chronione przed nadmierną wilgocią, a przez rok po jego ułożeniu należy unikać chemikaliów odladzających. Beton powinien być uszczelniony przed wystąpieniem mrozu.
Złącza wykańczające są zazwyczaj jednostronnym, pochyłym rowkiem w powierzchni betonu. Mogą być formowane przy użyciu narzędzia do fugowania we wczesnym etapie procesu wykończeniowego. Można je również wyciąć za pomocą piły tarczowej wyposażonej w tarczę do cięcia betonu. Spoiny cięte piłą powinny być wykonane cztery do dwunastu godzin po wykończeniu betonu. Gotowe spoiny powinny mieć jedną czwartą głębokości płyty.
Podobne tematy