Remont i budowa

Najnowsze informacje na temat budowania domów, altanek, garaży i innych tego typu budynków.

Główna

Kredyt hipoteczny na kupno domu

Kredyt hipoteczny na kupno domu

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, minie sporo czasu, aż niemożliwe stanie się wprowadzenie do swoich wymarzonych czterech kątów. Jeśli komuś się spieszy, to może zdecydować się na zakup gotowego domu w stanie deweloperskim, pod klucz. Nie każdy dysponuje gotówką do sfinalizowania transakcji. Bardzo często zaciągany jest kredyt hipoteczny na zakup lub budowę domu.

Kto może liczyć na przyznanie kredytu na zakup domu?

Osoby pragnące zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup domu muszą najpierw spełnić szereg wymagań stawianych przez bank. Trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową, na którą wpływa wiele czynników. Niezbędna jest także pozytywna historia kredytowa BIK. W przypadku kredytu hipotecznego wymaga się wkładu własnego i zabezpieczenia go poprzez wpis do hipoteki na rzecz banku. Kredytodawcy biorą pod uwagę także wiele innych kwestii, Dotyczą one wieku kredytobiorcy, jego stanu cywilnego itd. Trzeba wykazać dochód przy w kredycie na dom, który wystarczy na terminową spłatę zaciągniętego zobowiązania. Ratę kredytu ustala się na podstawie wysokości zobowiązania i okresu spłaty.

Jakie dokumenty są wymagane przy wnioskowaniu o udzielenie kredytu na zakup domu?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma formalnościami do załatwienia, trzeba przedstawić dowód tożsamości i prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie zobowiązania. Bank ocenia zdolność kredytową na podstawie umowy o pracę, można również przedstawić historię rachunku. W przypadku umowy cywilnoprawnej potrzebne są PIT za poprzedni rok, aktualna umowa, zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z rachunku. Jeśli o kredyt wnioskuje przedsiębiorca, to niezbędne stają się PIT za poprzedni rok i KPIR za ostatnie trzy rozliczone miesiące. Niezbędne jest także okazanie wyciągów z rachunku. Każdy przypadek jest oczywiście rozpatrywany indywidualnie.

Niezbędna dokumentacja przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego

Jeśli ktoś nabywa nieruchomość z rynku wtórnego, to musi mieć numer księgi wieczystej, potwierdzenie prawa do własności zbywcy do obiektu, umowę przedwstępną zakupu domu, wycenę nieruchomości dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego. W przypadku zakupu domu od dewelopera niezbędne są numer księgi wieczystej, umowa deweloperska, pozwolenie na budowę, wypis i wyrys z ewidencji gruntów i szereg innych dokumentów dotyczących planowanej inwestycji. Konieczne jest także dostarczenie dokumentacji potwierdzającej uiszczone wpłaty na konto dewelopera. Bardzo ważne będzie to, aby przed podpisaniem umowy z deweloperem dokładnie zapoznać się z wszystkimi zapisami. Warto wiedzieć, jakie klauzule abuzywne można znaleźć w umowie deweloperskiej, aby się przed nimi uchronić. Do najbardziej popularnych zalicza się waloryzację ceny w umowie, brak możliwości odstąpienia od niej. Za klauzule abuzywne uznaje się także niezamieszczanie kar umownych, dla inwestora jest to oczywiście korzystniejsze, ale niestety niezgodne z prawem Najlepiej będzie wybrać się z umową do prawnika, aby uchronić się przed nieuczciwymi praktykami ze strony sprzedawcy.

Jak w praktyce wygląda proces kredytowy?

Ubieganie się o przyznanie kredytu hipotecznego nie jest łatwym zadaniem. Trzeba liczyć się z tym, że będzie to proces wieloetapowy i czasochłonny. Banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów i stawiają im wysokie wymagania. Warto już we własnym zakresie zweryfikować swoją zdolność kredytową. Potem można przejść do wybrania domu, znalezienia oferty kredytu. Następnym krokiem będzie skompletowanie potrzebnej dokumentacji osobowej, finansowej i dotyczącej nieruchomości. Kolejnym etapem jest zawarcie umowy przedwstępnej, aby zabezpieczyć swoje interesy. Potem składa się wniosek o kredyt do kilku banków. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej pozostaje już tylko zapoznać się z jej zapisami, a po podpisaniu następuje uruchomienie kredytu. Ustalona kwota zostanie przelana na rachunek bankowy wskazany przez klienta. Więcej przydatnych informacji dla osób biorący kredyt na zakup domu znajduje się na stronie dostępnej pod adresem https://pewnylokal.pl/porady/kredyt-a-umowa-deweloperska. Warto zapoznać się z treścią artykułu, aby być jeszcze lepiej przygotowanym.Podobne tematy

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *