Korzyści płynące z wodnego ogrzewania sufitowego są dobrze udokumentowane. Działa ono poprzez absorbowanie ciepła z powietrza zewnętrznego, wody gruntowej lub obu tych źródeł. W latach 50-tych była to najbardziej rozpowszechniona metoda ogrzewania sufitowego, ale koszty szybko stały się zaporowe. Wtedy pojawiły się panele klimatyczne, które stanowiły niedrogą alternatywę. Panele te działają poprzez przepuszczanie ciepłej wody przez rury. Pozostaje jednak pytanie, czy jest to opłacalne?
Wodonośne ogrzewanie sufitowe może być zasilane zrównoważonym ciepłem z ziemi, wód gruntowych lub powietrza zewnętrznego
Dostępne są różne opcje wodonośnego ogrzewania sufitowego, w tym energia geotermalna i słoneczna. Wykorzystując zarówno zrównoważone ciepło z wód gruntowych i powietrza, jak i energię elektryczną, systemy te mogą pracować przy minimalnej konserwacji. Wodonośne systemy ogrzewania sufitowego są doskonałym wyborem dla szpitali lub innych wrażliwych miejsc, np. w pokoju pacjenta. Panel klimatyczny WEM to wysoce wydajny system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, który może być stosowany w połączeniu z sondami geotermalnymi lub pompami ciepła do wód gruntowych.
System ten może być również stosowany w nowych i zabytkowych budynkach. Niska wydajność sprawia, że jest on idealny do stosowania w budynkach zabytkowych, gdzie ciepło z dołu może nadwyrężyć naczynia krwionośne w nogach i stopach. Pompa ciepła solanka-woda może również znacznie obniżyć rachunki za prąd nawet o 40%. W przeciwieństwie do geotermalnych pomp ciepła, wodne ogrzewanie sufitowe wykorzystuje zrównoważone źródło ciepła z gruntu lub wód gruntowych, które jest łatwo dostępne w wielu obszarach miejskich.
Ogrzewanie sufitowe miedziane
Zastosowanie miedzianych płyt sufitowych ma wiele zalet. Poza tym, że są niezwykle piękne, mogą również zwiększyć wartość odsprzedaży Twojego domu. Podczas gdy faux miedziane płyty sufitowe są tańsze w instalacji, mają tendencję do wymagania więcej napraw i wymiany. W przeciwieństwie do faux miedzi, prawdziwe płytki miedziane nie rdzewieją i wymagają niewielkiej konserwacji, ale nie są idealne dla obszarów o dużym natężeniu ruchu lub miejsc, w których ludzie będą wchodzić w kontakt z nimi.
Pompa ciepła może obsługiwać wodne ogrzewanie sufitowe, które jest idealne dla miejsc o ograniczonej przestrzeni. Niskie temperatury przepływu oznaczają bardziej zrównoważone wykorzystanie ciepła środowiskowego. Urządzenia te są również opłacalne w miejscach o niewielkich przestrzeniach ściennych lub przedłużeniach dachu. System grzewczy może być również dostosowany do potrzeb i preferencji projektowych. Po zainstalowaniu, ogrzewanie sufitowe może zaoszczędzić do 25 procent na kosztach ogrzewania. Ogrzewanie sufitowe jest również idealne w przypadku przedłużenia sufitu i małych powierzchni ścian. Oświetlenie sufitowe może być zainstalowane tak, aby pasowało do Twojego wystroju.
Ogrzewanie sufitowe wodne firmyBEKA
Ogrzewanie sufitowe wodne firmyBEKA może być stosowane do ogrzewania sufitu pokoju lub małego pomieszczenia za pomocą ciepłej lub zimnej wody. System uwalnia ciepło na szerokim obszarze, a jego część unosi się do sufitu. Ponieważ wykorzystuje wodne ogrzewanie promiennikowe, nie wymaga zmian konstrukcyjnych. Jego wysoka wydajność sprawia, że jest to idealne rozwiązanie do powiększenia powierzchni dachu lub ściany. Kolejną zaletą wodnego ogrzewania sufitowego BEKA jest jego elastyczność, która pozwala na łatwe doposażenie instalacji.
Panel BEKA Warmboard-R
Panele wodnego ogrzewania sufitowego Thermalboard i Warmboard R wykorzystują różne rodzaje rurek. Thermalboard posiada 1/2-calowy rowek na rurki, natomiast Warmboard R wykorzystuje rurki 3/8-calowe. Produkt licencjonowany może być zainstalowany w istniejącym domu lub podczas gruntownej przebudowy. Jeśli wolisz zainstalować system, który może być zainstalowany w ścianie, możesz wybrać Warmboard R. W obu przypadkach system nie tylko zwiększy ogólny komfort w pomieszczeniu, ale także zmniejszy koszty energii.
BEKA Hydronic
System wodnego ogrzewania sufitowego BEKA Hydronic jest doskonałym wyborem dla wielu zastosowań. System wypromieniowuje ciepło do elementów i zawartości pomieszczenia, zmieniając tylko nieznacznie temperaturę powietrza i otaczającego go stropu. System sufitowy BEKA opiera się na temperaturze wody krążącej w mikrokapilarach. Woda krąży tak długo, aż wszystkie elementy w pomieszczeniu osiągną tę samą temperaturę, w tym momencie system się zatrzymuje. W przypadku zastosowania termostatów strefowych efekt konwekcji działa nadal.
Kolejną zaletą systemu BEKA jest to, że praktycznie nie wymaga on konserwacji, nawet jeśli pomieszczenie jest bardzo duże. Oprócz tego, że nie wymaga żadnej konserwacji i niskiej mocy napędu, systemy BEKA są energooszczędne i pomogą obniżyć rachunki za energię elektryczną. W rzeczywistości system BEKA prawdopodobnie pozwoli zaoszczędzić przeciętnemu gospodarstwu domowemu ponad 50% kosztów elektrycznych. A jego instalacja nie wymaga dużych nakładów finansowych.
BEKA Hydronic Radiant Heat
Niedawne spotkanie ekspertów Building America dokonało przeglądu wyników badań i omówiło plany przyszłych badań. Spotkanie miało na celu stworzenie forum dla opinii i konkretnych sugestii, jak najlepiej wykorzystać ogrzewanie hydrauliczne. Na szczęście firma BEKA opracowała gotowe rozwiązanie dla wodnego ogrzewania sufitowego, które jest zarówno wydajne jak i opłacalne. Oto dlaczego. W przeciwieństwie do staroświeckiej metody instalowania grzejników z gorącą wodą, BEKA Hydronic Radiant Heat wykorzystuje cienki przewód elektryczny zamiast rur o grubości 1/2 cala.
System BEKA uwalnia ciepło równomiernie na dużej powierzchni, a jego część wznosi się na sufit. Ze względu na tę konstrukcję, system może również służyć jako chłodzenie ścian. Ten łatwy w konserwacji system wodny ma również tę dodatkową zaletę, że wymaga stosunkowo niewielkiej mocy napędowej. BEKA Hydronic Radiant Heat jest opłacalnym rozwiązaniem dla wodnego ogrzewania sufitowego. System BEKA Hydronic Radiant Heat może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 30% i zwrócić się w ciągu pięciu do ośmiu lat. System BEKA nie wymaga żadnych modyfikacji konstrukcyjnych i wymaga niskiej mocy napędu.
Podobne tematy