Remont i budowa

Najnowsze informacje na temat budowania domów, altanek, garaży i innych tego typu budynków.

Główna

Czy piorunochron jest wymagany przy budowie domu?

Czy piorunochron jest wymagany przy budowie domu?

Przed budową domu należy zadać sobie pytanie, czy piorunochron jest konieczny. Jeśli tak, upewnij się, że zbadałeś NFPA 780 i certyfikaty instalacyjne UL. Można się dowiedzieć, ile kosztuje piorunochron i jak należy go konserwować. Oto kilka dodatkowych faktów na temat piorunochronów i przepisów budowlanych, które ich wymagają. Należy również zapytać, czy planowana jest instalacja piorunochronu na zewnątrz domu.

NFPA 780

Zgodnie z National Fire Protection Association (NFPA), każda struktura powinna być chroniona przed piorunami. Piorun może spowodować uszkodzenie każdej, nawet najprostszej konstrukcji. Korzystanie z przewodnika NFPA 780 Risk Assessment może pomóc planistom projektu w określeniu podatności budynku na wyładowania atmosferyczne. Oprócz wysokości budynku należy wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak jego lokalizacja i przeznaczenie.

Zgodnie z NFPA 780, systemy ochrony odgromowej muszą spełniać wymagania zawarte w standardzie. Przewody odgromowe muszą być zainstalowane na dachu, fundamencie i podłodze budynku. Właściciel budynku musi przeprowadzić ocenę wyładowań atmosferycznych i postępować zgodnie z wymogami NFPA 780. NFPA 780 stwierdza również, że instalacje odgromowe muszą mieć długość co najmniej 10 stóp.

NFPA 780: Czy piorunochrony są wymagane podczas budowy domu? wytyczne zmieniły się na przestrzeni lat. Od czasu, gdy standard został wydany po raz pierwszy, nastąpiły duże zmiany w technikach budowlanych i rozwoju produktów. Nawet te same komponenty materiałowe mogą dziś wyglądać podobnie, ale w ciągu ostatnich 25 lat zmieniły się diametralnie. Dzisiejszy styl życia i postęp technologiczny wymagają wyższego poziomu ochrony.

National Fire Protection Association publikuje standard, który nakreśla wymagania instalacyjne dla systemów ochrony odgromowej. NFPA 780 to zestaw wytycznych dotyczących instalacji, który jest stosowany na całym świecie. Instalując systemy ochrony odgromowej, właściciel budynku może zminimalizować ryzyko uszkodzenia konstrukcji i znajdującej się w niej zawartości. Standardy NFPA 780 i IEC 62305 są powszechnie uznane w zakresie ochrony odgromowej i można je pobrać za darmo na stronie NFPA.

NFPA 780: Standard ochrony odgromowej NFPA 780 obejmuje tradycyjne systemy ochrony odgromowej w budynkach, statkach wodnych i obwodach oświetlenia lotnisk. Obejmuje również baterie słoneczne podłączone w systemie zbiorczym. NFPA 780 opisuje systemy ochrony odgromowej jako kompletne systemy składające się z przewodów, urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej, elektrod uziemiających, złączy i innych komponentów.

Certyfikaty instalacjiUL

Instytut Ochrony odgromowej (Lightning Protection Institute, LPI) jest organizacją non-profit zajmującą się podnoszeniem świadomości i edukacją na temat znaczenia ochrony odgromowej. Oferuje certyfikaty dla systemów ochrony odgromowej budynków, konstrukcji i urządzeń elektrycznych. Systemy ochrony odgromowej certyfikowane przez Lightning Protection Institute są uznawane za skuteczne systemy ochrony odgromowej. Jednak nie wszystkie systemy ochrony odgromowej znajdują się na liście UL lub posiadają certyfikat LPI. W tym artykule omówione zostaną różne rodzaje certyfikatów dostępnych dla systemów ochrony odgromowej.

Aby uzyskać certyfikat UL, systemy ochrony odgromowej muszą być zgodne z normą UL 96A. W celu zapewnienia zgodności z normą przeprowadzane są inspekcje terenowe UL. Po ich zakończeniu wydawany jest Master Label Certificate lub Letter of Findings. Inspekcje UL mogą być stosowane dla całego budynku lub tylko części konstrukcji. UL ma inne normy i wymagania dotyczące inspekcji. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową UL.

Procesy inspekcji i testów UL są rygorystyczne. Produkty spełniające standardy certyfikacji UL są bezpieczniejszą inwestycją, zapewniając zgodność systemów ochrony odgromowej z normami bezpieczeństwa budynku. Proces certyfikacji trwa około czterech godzin i obejmuje trzy wizyty na placu budowy. Lighting Master ma produkty z listy UL, w tym zaciski powietrzne Steamer Retarding, U-bolty, zaciski wiążące i sploty kablowe.

Dla projektu mieszkaniowego, certyfikaty UL są niezbędne. Certyfikowana firma zajmująca się ochroną odgromową będzie miała certyfikat Master Installation. Ci profesjonaliści przejdą rygorystyczne szkolenie, aby zapewnić, że systemy ochrony odgromowej spełniają normy i są wpisane na listę UL. Certyfikacja zapewnia, że system jest zainstalowany zgodnie z normami i spełnia wymagania Lightning Protection Institute. Lightning Protection Institute jest również akredytowany przez U.S. Occupational Safety and Health Administration.

Oprócz certyfikacji UL, certyfikowany instalator ochrony odgromowej musi być licencjonowany przez stan, w którym mieszkasz. Lightning Protection Institute również rozprowadza piorunochrony i jest certyfikowany przez różne organizacje. Certyfikowani instalatorzy piorunochronów są przeszkoleni, aby spełnić wysokie standardy Instytutu Ochrony Piorunochronów. Jeśli szukasz instalatora piorunochronu, rozważ Windemuller Construction, licencjonowanego i certyfikowanego wykonawcę obsługującego Sarasotę na Florydzie.

Konserwacja piorunochronu

Konserwacja systemu piorunochronu jest niezbędna, jeśli chcesz uniknąć potencjalnych zagrożeń wynikających z przejścia błysku na inne metale. Nawet jeśli nie mieszkasz w obszarze, w którym uderzają pioruny, to i tak istotne jest posiadanie odpowiedniego systemu na miejscu. Jeśli nie jest dobrze utrzymany, może spowodować flash-over i odebrać elektryczność statyczną z tak daleko, jak cztery mile. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i chronić swój dom, należy przestrzegać następujących prostych kroków.

Zapewnij okresową konserwację i kontrolę elementów instalacji odgromowej w celu wykrycia odchyleń od standardów referencyjnych. Okresowa konserwacja elementów instalacji odgromowej ma kluczowe znaczenie dla wykrycia odchyleń w działaniu, niewłaściwej obsługi i zmiennych warunków pogodowych. Nieprawidłowa instalacja i obsługa elementów ochrony odgromowej może spowodować, że pręty z czasem ulegną pogorszeniu. Kontrola i konserwacja elementów ochrony odgromowej jest istotną częścią rocznych planów działania.

Ważne jest uwzględnienie wysokości i lokalizacji downleadów oraz innych systemów przewodów. Długość przewodu downlead musi znajdować się co najmniej pięć stóp nad poziomem gruntu. Jeśli budynek ma spadzisty dach, konieczny jest przewodnik kablowy. Ponadto, piorun może pokonać łuk i uszkodzić ostre zakręty lub narożniki. Siła mechaniczna pioruna jest równoważna z wysłaniem wody pod ciśnieniem przez wąż strażacki. Przewodniki będą próbowały się wyprostować, uszkadzając złączki, łączniki i sam przewodnik.

Nieosłonięte elementy systemu ochrony odgromowej są wykonane z metalu, a ich celem jest przenoszenie wyładowań atmosferycznych i zapewnienie połączeń klejowych. Nie powinny one podlegać utlenianiu podczas normalnego okresu eksploatacji konstrukcji. Jednak elementy systemu, które są ukryte w konstrukcji budynku, są chronione przed wpływem czynników atmosferycznych. System elektrod uziemiających jest jednak narażony na warunki atmosferyczne i podlega degradacji w czasie w oparciu o skład gleby i zawartość wilgoci.

Koszt piorunochronu

Koszt piorunochronu przy budowie – i jego instalacji – zależy od kilku czynników. Rodzaj piorunochronu, który wybierzesz, określi, ile będzie kosztował, oraz złożoność instalacji. Proste piorunochrony są tańsze niż bardziej rozbudowane systemy terminali powietrznych ESE, ale ich instalacja wymaga profesjonalisty i bardziej złożonego procesu. Wielkość domu będzie miała również wpływ na koszty. Większe domy potrzebują wielu prostych piorunochronów, podczas gdy mniejsze domy mogą potrzebować tylko jednego, mniejszego piorunochronu. Dodatkowo, wyższe budynki wymagają dłuższych kabli i więcej pracy, a systemy terminali powietrznych ESE będą droższe niż proste pioruny.

Badanie objęło 21 instalatorów ochrony oświetlenia w całych Stanach Zjednoczonych i trzy hipotetyczne budynki. Ustalenia oferują firmom budowlanym wytyczne do oszacowania kosztów projektu. Budynki wielopiętrowe wymagają mniejszej ilości ochrony odgromowej na stopę kwadratową powierzchni wewnętrznej, więc budynki wielopiętrowe generalnie mają niższe koszty. To, czy zdecydujesz się na budowę ochrony odgromowej dla swojego domu, zależy od Twojego budżetu i planów projektowych. Projektant ochrony odgromowej może zapewnić bardziej dokładne oszacowanie.

Piorun jest poważnym zagrożeniem dla systemów elektrycznych, szczególnie tych w domach. Telewizory cyfrowe, systemy zabezpieczeń i telefony komórkowe są szczególnie narażone. Piorun może przemieszczać się przez linie telefoniczne i energetyczne, dostarczając do 20 000 amperów energii elektrycznej. Jeśli taki skok napięcia uderzy w Twój dom, może stopić obwody modemu. Ochrona przed piorunami jest więc niezbędna, aby chronić elektronikę, urządzenia i ludzi w domu.

Podobne tematy

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *